Hoppa till innehåll
Nyheter

Erkänsla viktig för engagemanget

”Medskicket till Försvarsmakten är att reserv­officerare vill känna sig sedda, inkluderade och bli rättvist behandlade”, säger Matilda Kärnbratt som tillsammans med Mirjam Pohjolainen gjort studien. Foto: Per Nilsson
Vad får egentligen en reservofficer att sluta eller stanna kvar i Försvarsmakten? Den frågan sökte personal­vetarna Matilda Kärnbratt och Mirjam Pohjolainen svar på.
Text: Jenny Harlin /

Examensarbetet godkändes vid Göte­borgs universitet innan sommaren och har titeln ”Att stå kvar i leden

– faktorer som påverkar reserv­officerares engagemang samt deras intention att sluta i Försvarsmakten”.

– I och med det försämrade säkerhetsläget och hotbilden från Ryssland är försvarsförmågan en av de viktigaste samhällsfrågorna, konstaterar Matilda Kärnbratt, som själv är reservofficer.
Studien genomfördes genom en enkät som besvarades av 295 reserv­officerare, tack vare kontakter med förbandens personalenheter och Sverof.

– Vi är verkligen tacksamma för allt stöd och engagemang i frågan som reservofficerare visat oss under vårt arbete, säger Mirjam Pohjolainen, som jobbar som HR-administratör.

Inte oväntat påverkar reserv­officerens vilja att stanna kvar i Försvarsmakten både av den egna motivationen – och av det engagemang och stöd som Försvarsmakten visar sin personal.

– Det var tydligt att pengar inte är drivkraften för den här personalgruppen. Många svarande påpekar att de går back ekonomiskt. Då är det väldigt viktigt att de får erkänsla för att de osjälviskt bidrar till samhället, säger Mirjam Pohjolainen.

Den viktigaste faktorn för att reserv­officeren ska stanna i Försvarsmakten är stolthet över yrket, identiteten och viljan att hjälpa andra. Men många känner att de tillhör en bortglömd grupp. Man saknar stöd och information från Försvarsmakten, och vissa upplever en rollkonflikt mellan sina civila och militära yrken.

– Man kanske inte får ett visst jobb på grund av att man är reservofficer. En del civila arbetsgivare har dålig koll på vilket mervärde i form av samhällsengagemang som reservofficeren bidrar med, säger Mirjam Pohjolainen.

En av respondenterna i studien beskriver Försvarsmakten som ”världens bästa arbetsplats men världens sämsta arbetsgivare”.

Det är något som Matilda Kärnbratt tar med sig i sitt nuvarande jobb som personalofficer på Amf 4.

– Reservofficerarna som kontaktar oss visar ett enormt engagemang, och vi som planerar måste ligga på framkant, säger hon.

Det är inga konstigheter som efter­frågas, anser studiens författare. Information måste komma fram till personalen i god tid. Tjänstgöringsplaner behövs för att kunna få ledigt från civila arbeten. Regelbundna medarbetarsamtal, korrekt utbetald lön och bättre kommunikation.

– Medskicket till Försvarsmakten är att reservofficerare vill känna sig sedda, inkluderade och bli rättvist behandlade, säger Matilda Kärnbratt.

Och medskick till den enskilde reservofficeren?

Matilda Kärnbratt och Mirjam Pohjolainen är överens:
– Man ska fortsätta att hjälpa till men ställa lite högre krav på sin arbets­givare. Det är viktigt att engagera sig, och att göra det tillsammans. Man blir starkare då.

VILL DU LÄSA HELA STUDIEN?

Du hittar den här.